KSIĄŻKA / BOOK

MY DEBUT BOOK WAS PUBLISHED IN 2010 UNDER THE TITLE:
"IMAGE OF THE POLISH AND AMERICAN CINEMATOGRAPHY ON THE BASE OF PRESS TITLES  CHOSEN FROM 2008" 

ISBN: 978-83-7679-023-7
Issue year: 2010
Number of sides: 54


W 2010 ROKU UKAZAŁA SIĘ MOJA DEBIUTANCKA KSIĄŻKA PT.
"WIZERUNEK POLSKIEJ I AMERYKAŃSKIEJ KINEMATOGRAFII
NA PODSTAWIE WYBRANYCH TYTUŁÓW PRASOWYCH Z 2008 ROKU"

ISBN: 978-83-7679-023-7
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 54





OPIS ZE STRONY WYDAWNICTWA

Interesujesz się kinem? Nie przepuszczasz żadnej kinowej premiery? Jeśli jesteś kinomaniakiem i chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat X muzy – koniecznie powinieneś zapoznać się z tekstem Macieja Głowińskiego.

Jak pisze sam autor „Wizerunek kina w dużej mierze zależy od tego jak zostanie ono przedstawione w mediach. Każda gazeta ma swoją linię programową, której się trzyma, ma także wcześniej przyjęty format i sposoby na przyciągnięcie czytelnika. Dlatego obraz kinematografii jest bardzo zmienny, bo zależny jest od wielu czynników, często wcale niedotyczących samej branży filmowej.

Wizerunkiem można doskonale manipulować w czasopismach, poprzez pisanie przychylnych i nieprzychylnych recenzji, przedstawianie w różnym świetle ludzi z branży filmowej, przez reklamowanie i odnoszenie się do filmów, a w głównej mierze poprzez nieinformowanie - wybiórczość w podawaniu informacji.”

(...) Należy wspomnieć o tendencji „Wprost” do pokazywania bardzo wybiórczego obrazu polskiej kinematografii. Czytając pismo można odnieść wrażenie, że w polskim przemyśle filmowym pracują zawsze te same aktorki i aktorzy, a także tylko jeden prawdziwy reżyser. Zajmę się tym ostatnim ze względu na rażącą wybiórczość w przedstawianiu polskich autorów filmowych. Chodzi tu oczywiście o mistrza polskiej kinematografii – Andrzeja Wajdę, który występuje w siedemnastu numerach pisma, przy czym w niektórych poświęcono mu nawet po dwa artykuły. Łącznie w 2008 roku opublikowano we Wprost dwadzieścia dwa artykuły o Andrzeju Wajdzie. Bardzo daleko za promowanym mistrzem jest film „Dark Knight”, – czyli kolejna część Batmana, o której była mowa w siedmiu numerach, Tomasz Konieczny z filmem „Lejdis” występował w czterech numerach. Tak ważne polskie filmy jak „33 sceny z życia” – Szumowskiej czy „Boisko bezdomnych” wystąpiły w zaledwie trzech numerach. Film „Katyń” był tematem przewodnim czternastu artykułów we Wprost. Pozostałe osiem artykułów dotyczyły życia prywatnego Wajdy – tego, jak się ubiera, gdzie wyjeżdża i oczywiście jego wypowiedzi na temat straconego Oscara.(...)

Tekst Głowińskiego to zbiór ciekawych komentarzy i opinii na temat kinematografii polskiej i amerykańskiej. Znajdziesz tu analizy ilościowe i jakościowe przeprowadzone na podstawie takich tytułów prasowych, jak: Wprost, Newsweek, Kino, czy Film. Jeśli więc szukasz rzetelnego źródła wiedzy i ujęcia filmowego w szerszej koncepcji – ta publikacja z pewnością Cię zainteresuje.